Doktor anestezjolog Andrzej Jakubowicz leczy w naszej placówce bóle stawowe kolan zastrzykami dostawowymi z kwasu hialuronowego w połączeniu z mieszaniną tlenowo-ozonową.
Kwas hialuronowy w formie dostawowej iniekcji działa:
– przeciwbólowo
– likwiduje sztywność i niesprawność ruchową
– regeneruje chrząstkę stawową
Hialuronian sodu – to związek naturalnie występujący w ludzkim ciele, istotny składnik macierzy międzykomórkowej. Kwas hialuronowy jest jednym z głównych środków smarujących mazi stawowej. Dzięki swojej lepkosprężystości pochłania uderzenia mechaniczne i zapobiega tarciu między końcami kości. Gdy płynu maziowego jest mniej, a poziom kwasu hialuronowego spada – pojawiają się zaburzenia takie jak reumatoidalne zapalenia stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza).
Dostawowe zastrzyki z kwasu hialuronowego spowalniają progresję tych zaburzeń, umożliwiają maksymalizację działania miejscowego, zmniejszenie bólu, a także zminimalizowanie układowych niekorzystnych skutków. Zastrzyki hialuronianu sodu o wysokiej czystości zwiększają wiskoelastyczność i jakość płynu stawowego. Pozwalają przywrócić równowagę między rozkładanym a wytwarzanych kwasem hialuronowym w obolałych stawach. W ten sposób skutecznie zmniejsza bóle stawów i poprawia ich sprawność na wiele miesięcy.
Kwas hialuronowy można podawać albo w serii w mniejszych dawkach, albo w dużej dawce jednorazowo, tzw. shot. Dawka kwasu w shocie w dostępnych preparatach waha się między 32 mg a 64 mg. W naszej placówce podajemy kwas w formie shotu w dużej dawce 75 mg – Chondrovital Gel (najwyższe stężenie kwasu hialuronowego 75mg/3ml do 3 mln Daltonów).
Doktor A. Jakubowicz obok kwasu hialuronowego podaje także iniekcję z ozonu, a dokładnie – z mieszaniny tlenowo-ozonowej. Dzięki mieszaninie tlenowo-ozonowej dodatkowo uzyskuje się:
1/ Efekt antyzapalny
2/ Aktywację antyoksydacyjnych enzymów (SOD – dysmutaza nadtlenkowa) jako wymiataczy wolnych rodników. Aktywacja SOD, jako enzymatyczny antyoksydant, wyłapuje rodniki nadtlenkowe O-O minus, które powstają w nadmiarze w przewlekłym procesie zapalnym i są odpowiedzialne jako mediatory zapalenia za degeneracyjne następstwa np. w chrząstce. Aktywacja ta pozwala zatrzymać proces zapalny.
Dodatkowo będą indukowane cytokiny polepszające gojenie rany i prowadzące do powstania mechanizmów regeneracyjnych: TGF-beta (Transforming Growth Factor-beta), który aktywuje komórki chrząstki i stymuluje produkcję białek macierzy jak kolagen, proteoglikany i kwas hialuronowy, oraz moduluje powierzchniową integrynę, która to wpływa na uporządkowaną odbudowę macierzy. Nadmierna produkcja proteaz będzie hamowana przez wzrost stężenia inhibitorów proteazy.
3/ Aktywację immunokompetentnych komórek i komórek chrząstki przez wydzielanie TGF-beta: pod działaniem ozonu będzie z jednej strony wydzielane TGF-beta z makrocytów i trombocytów w miejscu zapalenia, z drugiej strony przez aktywację komórek chrząstki i przez autoindukcję TGF-beta.