fbpx

Leczenie ran przewlekłych

W ostatnich latach i miesiącach środowisko medyczne w Polsce ma coraz więcej przykładów, jak poprawić wyniki leczenia przewlekłych ran, w większości u pacjentów obciążonych cukrzycą lub miażdżycą.

W tym miejscu przedstawimy metody stosowane w Instytucie Ozonoterapii Salus Medycyna Komplementarna, które pokazują skuteczność nawet w bardzo trudnych i długotrwałych ranach.

Są to:

  • ozonoterapia
  • suplementacja aminokwasów prokolagenowych i witaminy C (sieciowanie kolagenu)

Na wstępie należy zauważyć, iż coraz większa ilość wytycznych zwraca uwagę na leczenie zespołowe, czyli wielospecjalistyczną opiekę skoordynowaną. W Instytucie Ozonoterapii Salus Medycyna Komplementarna do Państwa dyspozycji są konsultacje internistyczne, chirurgiczne, medycyny przyczynowej, dietetyczne, jak również wspomniane zabiegi ogólnoustrojowe jak i miejscowe.

Ozonoterapia

Działanie ozonu przedstawialiśmy już wielokrotnie, w skrócie wykazuje on efekty:

  • przeciwbakteryjny (większość przewlekłych ran, pomimo zastosowania antybiotykoterapii nie jest jałowa, co przyczynia się do złego gojenia)
  • przeciwzapalny i przeciwbólowy
  • wspomagający ziarninowanie (gojenie się tkanek)
  • podwyższający pojemność antyoksydacyjną osocza (istnienie przewlekłej rany pośrednio powoduje wzrost ilości wolnych rodników w organizmie)
  • dotleniający organizm (jedynie tkanki odpowiednio ukrwione i dotlenione mogą się prawidłowo regenerować)

W hiszpańskich ośrodkach onkologicznych metodę ozonoterapii stosuje się również u pacjentów z niegojącymi się ranami/poparzeniami po radioterapii obserwując znacznie szybsze gojenie się ran.

Jak pokazują badania Zhang i wsp. opublikowane w 2014 w „Oxidative Medicine and Cellular Longevity”, pod wpływem ozonoterapii u pacjentów ze stopą cukrzycową wzrasta poziom czynników wzrostu: VEGF, TGF beta i PDGF. Jest to mechanizm, dzięki któremu stymulowany jest pierwszy etap gojenia rany – tworzenie nowych naczyń. W drugim etapie TGF beta zarządza dalszym gojeniem rany na poziomie komórkowym.

Innym mechanizmem, który leży u podstawy przyspieszenia gojenia się ran jest poprawa proliferacji keratynocytów oraz komórek warstwy bazalnej skóry (szczegóły poniżej w dziale „dla lekarzy).

Suplementacja aminokwasów prokolagenowych i witaminy C

Znamy prawdę, że „z próżnego i Salomon nie naleje” …

Aby organizm miał szansę na szybszą odbudowę, musi być odpowiednio odżywiony, dodatkowo niekiedy potrzeba suplementacji kolagenu (rosoły kolagenowe, galarety, suplementacja doustna) lub jego składowych (aminokwasy takie jak lizyna czy prolina podawane mogą być również dożylnie). Kolagen dla prawidłowego wbudowania potrzebuje jednak być usieciowany. Dzieje się tak przy pomocy witaminy C. W przypadku chorób przewlekłych jak i ich powikłań o których tutaj mówimy, czyli przewlekłych niegojących się ran, zapotrzebowanie na witaminę C jest bardzo duże. Niekiedy mówi się o szkorbucie tkankowym, któremu można zaradzić poprzez dożylne podawanie witaminy C.

Witamina C ma jednak i inne synergistyczne działania. Jest najbardziej znanym antyoksydantem, ma zdolności antyhistaminowe, wspomagające układ odpornościowy i wiele innych.

Wyżej wymienione terapie stosowane są z powodzeniem w Instytucie Ozonoterapii Salus Medycyna Komplementarna. Zapraszamy na konsultację, podczas której będą Państwo mogli zadać wszystkie nurtujące Państwa pytania.

Dla lekarzy:

W wyniku analizy dostępnych badań klinicznych wyciągnięto wniosek, iż ozonoterapia może zapewniać krótszy czas gojenia się ran przewlekłych w porównaniu z innymi metodami leczenia. (1)

Badania in vitro przynoszą odpowiedzi co do mechanizmu działania ozonu w procesie stymulacji gojenia ran. Na pierwszy plan wysuwa się aktywacja kinazy AMP. Jest to zresztą ten sam szlak, który odpowiada za przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie ozonu. (2)

Xiaoqi Wang pokazał, że w przypadku pacjentów z cukrzycą obniżone są poziomy takich czynników wzrostu jak EGF i IGF-1. Okazuje się, że przy wysokich wartościach glikemii dla poprawy proliferacji i migracji komórek (keratynocytów) niezbędne jest pobudzenie obu receptorów, zarówno EGFR jak i IGF1R. Wykazano, iż miejscowe zastosowanie ozonu spełnia taką rolę, zwiększa miejscowo poziom obu czynników wzrostu i zwiększa proliferację keratynocytów jak i komórek warstwy podstawnej skóry.

Obserwacje naszego zespołu są jeszcze dalej idące. W polskich realiach, w których ozonoterapia obecna jest jako bezpłatne leczenie jedynie w nielicznych ośrodkach prowadzących badania naukowe (3) (koszty zabiegów pokrywane są z grantów naukowych), jak ma to miejsce np. w ośrodkach leczenia ran (Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich) ozonoterapia wciąż pozostaje niszową metodą leczniczą. Nie zmienia tego fakt, iż w wytycznych leczenia stopy cukrzycowej ozonoterapia znajduje już swoje miejsce.

1. Fitzpatrick E, Holland OJ, Vanderlelie JJ. Ozone therapy for the treatment of chronic wounds: A systematic review. Int Wound J. 2018 Aug;15(4):633-644. doi:
10.1111/iwj.12907. Epub 2018 Mar 13. PubMed PMID: 29536625.

2. Wen-Tao Liu “Translational medicine research of medical ozone via AMPK activation in anti-inflamatory, alalgesic and promoting wound healing” Canton Interventional Forum 09.11.2018

3. W latach ’90 Śląska Kasa Chorych refundowała zabiegi ozonoterapii.

CHCIAŁBYŚ UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ?

Możesz to zrobić online - bez wychodzenia z domu!