fbpx

Konsultacja medycyny żywienia

czas trwania - około godziny

KONSULTACJA MEDYCYNY ŻYWIENIA

Kto zażywa lekarstwa, a zaniedbuje odżywianie,

marnuje umiejętności lekarza

(przysłowie chińskie)

Hipokrates, ojciec medycyny, zauważył, stwierdził i nazwał to, co w Medycynie Chińskiej z powodzeniem stosowane było od przeszło 3 tys. lat: jedzenie może być lekarstwem. Jakość i rodzaj produktów (ich termika i smak), którymi się żywimy, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu kondycji naszego organizmu. To, co jemy wpływa na stan naszego zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego; tak też różne stany chorobowe można wyprowadzać za pomocą właściwie dobranego pożywienia.

Nasze doświadczenie pokazuje, że pacjenci, którzy zastosowali indywidualnie dobrany sposób żywienia, uzyskali o wiele lepsze efekty  w powrocie do zdrowia. W naszej placówce prowadzeniem dietetycznym zajmuje się MGR MONIKA GROBELNA-SKWIERCZ.

 

Co wyróżnia nas w prowadzeniu Pacjenta?

Terapeutka Monika mądrość medycyny wschodu łączy z medycyną zachodu. Jest to model dietetyki zintegrowanej. Pacjentów prowadzi dietą LCHF – low carb, przeciwzapalną, personalizując ją pod danego Podopiecznego. Zawsze bierze pod uwagę: dotychczasowy model żywienia, choroby, styl życia, poziom stresu, wiek, płeć i porę roku. Inaczej nieco odżywiać się powinno w miesiącach zimowych, a inaczej w letnich.

Na czym polega dieta LCHF – low carb high fat?

LCHF low carb high fat: oznacza dosłownie niskie węglowodany, wysoki tłuszcz. Dieta ta jest mniej restrykcyjna niż keto, ale także pomaga w chorobach metabolicznych, nowotworowych, poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Wiele osób, których celem jest redukcja, ogranicza węglowodany w diecie. Niestety problem jest taki, że jeśli jednocześnie nie zwiększy się  ilości tłuszczu i białka, można czuć się głodnym i zmęczonym, dlatego trudno wytrwać w takim modelu żywienia. LCHF pozwala schudnąć, a jednocześnie zachować siły i dobre samopoczucie.

Główną przyczyną chorób cywilizacyjnych i przedwczesnego starzenia się organizmu jest stan zapalny. Aby zmniejszyć jego nasilenie i zapobiegać dolegliwościom bólowym czy chorobom neurodegeneracyjnym, metabolicznym, nowotworowym, uczymy odpowiedniego wyboru produktów spożywczych o charakterze przeciwzapalnym.

Zalecenia żywieniowe dobiera nie tylko do zdiagnozowanej choroby zachodniej (insulinooporność, cukrzyca 2, otyłość, niedoczynność tarczycy, depresja, nowotwory, czy choroby układu pokarmowego, z autoagresji, kardiologiczne), ale także do indywidualnej konstytucji Pacjenta (stanu organizmu: zaśluzowanie, zimno wewnętrzne, wyczerpanie po okresie karmienia, wypalenie zawodowe).

Każdy człowiek ma inne obciążenia, z którymi się rodzi lub nabywa poprzez szkodliwe działania, dlatego potrzebuje szczególnego spojrzenia na swoje nawyki żywieniowe. Dietetyka zintegrowana uczy, że nawyki te należy stopniowo przekształcać w odpowiedni sposób odżywiania, który zarówno służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu, jak również działa prewencyjnie, powstrzymując rozwój chorób.

Osoby, które mają wolniejszy metabolizm, częściej odczuwają zimno, mogą mieć skłonność do problemów związanych z nadmierną wilgotnością w organizmie, takich jak: obrzęki, cellulit, nawracające choroby zatok czy bóle stawów i w rozumieniu Medycyny Chińskiej mają konstytucję typu Yin. Ich odżywianie powinno mieć na celu dostarczenie energii witalnej, ocieplanie organizmu oraz usuwanie nadmiaru Wilgotności czy Śluzu. Tu posłużą napary z kopru włoskiego, imbiru czy tymianku. Osoba wychłodzona nie otrzyma w swoich zaleceniach jedzenia jogurtów i sałatek czy koktajli, lecz odżywcze, długo gotowane rosoły, także rybne, oraz spożywanie 2 posiłków na ciepło z zastosowaniem produktów o termice ciepłej wraz z przyprawami aromatycznymi jak: rozmaryn, bazylia, majeranek…

Osoby odczuwające gorąco w ciele o wybuchowym charakterze wyróżniają się konstytucją Yang, więc dla równoważenia tego stanu powinny  unikać w diecie nadmiaru pikantnych i rozgrzewających produktów, a sięgać po pokarmy krótko gotowane czy blanszowane, zielone, o smaku gorzkim czy działaniu diuretycznym, w tym warzywa typu: cukinia, pomidor, ogórek, oraz napary z rumianku czy melisy i mięty.

Drugim kluczowym elementem w dietetyce chińskiej jest „smak terapeutyczny”, występujący w pięciu wariantach. Pojęcie smaku terapeutycznego według medycyny chińskiej różni się od zachodniego doświadczania smaku, odczuwanego przy pomocy kubków smakowych języka. Wywiera on konkretne działanie na organizm. Przypomnij sobie, jak działają owoce latem czy kwaśne mleko? Gaszą pragnienie, zatem smak kwaśny przytrzymuje płyny w ciele. Smaki mogą odżywiać, harmonizować, rozpraszać, oczyszczać, poruszać Qi, pobudzać trawinie, odżywiać, uspokajać, nawadniać i usuwać nadmiar ciepła z ciała.

Zwracamy też uwagę na regionalność i sezonowość produktów. Uczymy, by wybierać najbardziej odżywcze (o wysokiej jakości) dla Ciebie. Bo jakże są odżywcze pomidory z marketu, wyhodowane pod lampami lub sprowadzane z daleka, a więc pełne chemicznych substancji konserwujących? Odżywczy pomidor to ten, który urósł w promieniach słońca lub świeżo zerwany został zawekowany i można korzystać z jego energii witalnej w miesiącach zimowych. I jak może wspierać Cię  w mokrych miesiącach zimowych jogurt (chłodzi i nawilża)?

Dieta (z greckiego –  styl życia) – to stan dynamiczny, powinien zmieniać się wraz ze stanem zdrowia, wiekiem, aktywnością fizyczną oraz porami roku. Tak też nie ma jednej dobrej diety dla wszystkich. Daj się poprowadzić, by dobrać dietę dla Ciebie, Twojego zdrowia.

 

Formy konsultacji żywieniowej:

stacjonarna lub online

CO OBEJMUJE KONSULTACJA?

  1. analizę badań
  2. analizę syndromów chińskich (badanie z języka, pulsu, szczegółowego wywiadu)
  3. analiza nawyków żywieniowych (na podstawie dzienniczka żywieniowego z 2-3 dni)

Po konsultacji Klient otrzymuje:

  1. Wskazówki żywieniowe dobrane do choroby zachodniej i Twojej konstytucji (obecnego stanu organizmu: Śluz, Wilgotność, Zimno, Gorąco), pory roku – spersonalizowaną tabelę z zalecanymi produktami żywieniowymi, sposobami obróbki termicznej;
  2. dobór przypraw i ziół europejskich do stosowania na co dzień;
  1. wiedzę z zakresu profilaktyki chorób i życia w zdrowiu oraz motywację do budowania zdrowych nawyków żywieniowych (pory, objętość posiłków);
  2. opcjonalnie zalecenia suplementacyjne;
  3. opcjonalnie: wskazanie do pogłębienia diagnostyki – badanie so-check lub konsultacji w celu wspomagania terapii preparatami dożylnymi.

Umów się z nami online!

CHCIAŁBYŚ UMÓWIĆ SIĘ NA KONSULTACJĘ?

Możesz to zrobić online - bez wychodzenia z domu!