wlewy kwasu alfa liponowego

Kwas alfa liponowy – zastosowanie i działanie

Kwas alfa liponowy:

  • ma zastosowanie w prewencji i leczeniu chorób nowotworowych (indukuje apoptozę komórek nowotworowych),
  • wspomaga redystrybucję witaminy C i E (przedłuża więc ich działanie w organizmie),
  • działa jako chelat metali (wiążąc metale ciężkie oraz wykazując działania przeciwmiażdżycowe),
  • regeneruje komórki wątroby (zatrucia lekami i grzybami, zapalenia wątroby itd),
  • stymuluje syntezę glutationu w organizmie,
  • ma zastosowanie w medycynie przeciwstarzeniowej (anti-aging),
  • wpływa pozytywnie na proces odmłodzenia skóry.

Kwas alfa liponowy zmniejsza stres oksydacyjny (który leży u podstawy większości chorób przewlekłych!)m.in. poprzez stymulację syntezy glutationu, głównego wymiatacza wolnych rodników w ludzkim ciele oraz przedłużając czas działania witaminy C oraz pośrednio witaminy E.

Jedną z ważniejszych funkcji kwasu liponowego w organizmie jest przekierowanie metabolizmu beztlenowego komórek na drogę tlenową czyli „normalny” metabolizm, który nie powoduje wzrostu zakwaszenia organizmu i jest w stanie wygenerować dużo większą ilość energii. Co więcej ma to również miejsce w przypadku komórek nowotworowych – przywrócony zostaje normalny cykl energetyczny, który poprawia proces zdrowienia z choroby nowotworowej.

Z tych dwóch powodów kwas ALA ma zastosowanie w prewencji chorób nowotworowych. Co więcej, ma również wpływ na programowanie śmierci komórek które już doznały mutacji nowotworowych (m.in. raka jelita grubego czy raka wątrobowokomórkowego), a więc stosuje się go także w leczeniu nowotworów.

Korzystny wpływ na komórki wątroby obserwowany jest również w innych patologiach dotyczących wątroby, jak zapalenia wirusowe wątroby typu A, B czy C oraz zatruciach grzybami lub lekami (np. tak rozpowszechnionym w stosowaniu paracetamolem). W połączeniu z ostropestem (sylimaryna) oraz selenem potrafi przywrócić prawidłowe funkcjonowanie wątrobie.

Kwas alfa liponowy ma pozytywny wpływ na leczenie podłoża cukrzycy oraz zmniejsza jej powikłania. Poprawia on insulinowrażliwość, tzn komórki wydajniej odpowiadają na insulinę produkowaną przez trzustkę, dzięki czemu zmniejsza się poziom cukru we krwi i stopień glikacji białek. Zmniejsza również neuropatię cukrzycową, czyli uszkodzenie nerwów w cukrzycy zależne także m.in. od zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi oraz glikowanych białek.

Ostatnim, ale niezaniedbywalnym polem dla kwasu alfa liponowego jest medycyna przeciwstarzeniowa. Pobudzenie komórek macierzystych do odbudowy tkanek, ochrona przed miażdżycą, stymulacja układów antyoksydacyjnych organizmu (glutation) jak i wszystkie wyżej wymienione właściwości ALA mają wpływ nie tylko na poprawę wyglądu i funkcjonowania skóry, ale też wszystkich innych organów.

Szymon Grzywacz
autor: lek. med. Szymon Grzywacz

Zapraszamy do kontaktu, oraz na zabiegi!

© 2014-2015 Instytut Ozonoterapii Salus | Polityka prywatności