Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa

Starsza osoba, mająca problemy ze wzrokiem i poruszaniem się, a przez to obiektywne problemy z utrzymaniem właściwej higieny np. stóp, nie zauważyła, że jej ulubione buty „troszkę obcierają” paluch stopy. Jedno małe „osiedle” w wielkim mieście, którym jest ludzki organizm. Buty były bardzo wygodne, ale w lecie dla spuchniętych stóp okazały się zbyt ciasne. Niestety u osoby z cukrzycą taki obtarty palec nie boli! (Nie boli również zawał serca, tak że cenne sygnały ostrzegawcze nie istnieją…) Zaburzenia czucia doprowadziły do tego, że tak ważna informacja, jaką jest ból, nie została zauważona przez nadzorcę – mózg. Ranka na paluchu powiększała się stopniowo, będąc z czasem wspaniałą kryjówką dla wielu bakterii.

Zdrowy organizm szybko z takim problemem uporałby się. Tutaj stopa, w której są problemy z czuciem i krążeniem, nie poradzi sobie sama. Białe krwinki (służby porządkowe i obronne w jednej osobie) nie „sprzątną” bakterii i martwych komórek – mają podstawowy problem nawet z przedostaniem się do tego miejsca (naczynia krwionośne, czyli ulice – arterie, którymi miałyby przybyć – są zbyt zwężone lub nawet „zapchane”). Czerwone krwinki (erytrocyty) z tlenem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek ciała, również „utkną w korku” gdzieś indziej i nie dadzą życiodajnego oddechu. Także inne niezbędne składniki przenoszone przez krew nie wspomogą walki z raną i zakażeniem. Szwankuje także „wywóz nieczystości” – w miejscu zakażenia w środowisku pozbawionym tlenu, kumulują się trujące metabolity – kwaśne odpadki.

Tak więc mały problem urasta do rangi problemu na skalę całego „miasta”. Palec z czasem jest martwy i wymaga amputacji, żeby nie doprowadzić do zakażenia całego organizmu i sepsy.

Tutaj z pomocą przychodzi ozon. Jest to trzy-atomowa cząsteczka tlenu (O3), która w następujących mechanizmach przyczyni się do rozwiązania problemu stopy cukrzycowej [1]:

  • sprawi, że czerwone krwinki (erytrocyty) będą bardziej elastyczne i skuteczniej przecisną się w wąskich uliczkach – zwężonych naczynkach krwionośnych
  • nakłoni erytrocyty, żeby chętniej pozbyły się tlenu na rzecz tych miejsc, które są niedotlenione
  • wskaże, gdzie organizm ma stworzyć nowe naczynka krwionośne – nowe drogi, którymi doprowadzony będzie tlen i składniki odżywcze do organów, które są spragnione tlenu
  • ma również siłę, ażeby „zabić” intruzów – m.in. bakterie i wirusy, w tym te najbardziej zjadliwe – oporne na antybiotyki

Z pomocą ozonu organizm poradzi sobie z problemem stopy cukrzycowej. Badania naukowe pokazują, że u 70% osób jesteśmy w stanie uratować palec, stopę czy nogę! Czyli 3 na 4 kończyny, które były zakwalifikowane przez chirurgów do amputacji, z pomocą ozonoterapii udaje się uratować!

Co więcej, ozon nie kończy na tym swoich dobroczynnych działań! Sprawi, że poziom cukru będzie się normalizował i pacjent będzie stopniowo odstawiał leki przeciwcukrzycowe! Nastąpi redukcja dawek insuliny, a często nawet całkowite odstawienie insuliny. A dalej – zmniejszenie ilości przyjmowanych tabletek przeciwcukrzycowych, a z czasem być może nawet ich odstawienie!

Szymon Grzywacz
autor: lek. med. Szymon Grzywacz

Zapraszamy do kontaktu, oraz na zabiegi!


1 Wainstein J, Feldbrin Z, Boaz M, Harman-Boehm I.
Efficacy of ozone-oxygen therapy for the treatment of diabetic foot ulcers. DiabetesTechnolTher. 2011 Dec;13(12):1255-60. doi: 10.1089/dia.2011.0018. Epub 2011 Jul 13.

– Proved clinical evidence to Recommend the use of Ozone in Diabetic Foot and Chronic Non-Healed Wounds
Fathi et al 2012

© 2014-2015 Instytut Ozonoterapii Salus | Polityka prywatności