AMD – zwyrodnienie plamki żółtej

AMD: kojarzysz z komputerami czy z oczami?

AMD: to poważny problem medyczny, który dotyczy pewnie wiele osób z Waszego otoczenia: Waszych Rodziców, Dziadków, a może już i Was samych…

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

AMD czyli Age-related Macular Degeneration: zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Daje swoje objawy już po 50 roku życia.

Plamka żółta to kluczowa część siatkówki – wewnętrznej warstwy oka- odpowiedzialna za ostre widzenie z dużą rozdzielczością.

Dziurawe widzenie

AMD prowadzi ostatecznie do utraty wzroku – ślepoty, a zaczyna się od niewinnych problemów z widzeniem: problemów z czytaniem, postrzeganiem prostych linii jako falistych, punktowych braków w polu widzenia (to co widzisz jest punktowo „wypalone”)

Nie wiadomo dlaczego plamka żółta, jak już powiedzieliśmy – najważniejsza część naszego oka, powoli przestaje funkcjonować. Wydaje się, iż jedną z poważniejszych przyczyn są zaburzenia jej ukrwienia. Narządy, którym naczynia krwionośne nie dostarczają wystarczającej ilości krwi, a z nią tlenu i składników odżywczych, stopniowo obumierają (dzieje się tak w przypadku zawału serca czy udaru mózgu). Kolejnym istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej jest nadmiar wolnych rodników tlenowych (należących do grupy tzw ROS-ów – reactive oxygen species), które niszczą komórki, w tym przypadku tzw czopki plamki żółtej.

Leczenie

W klasycznym leczeniu AMD stosuje się do wnętrza oka wstrzyknięcia sterydów i przeciwciał monoklonalnych.

Niestety wszystkie te leki mają poza nieprzyjemnym sposobem podania także istotne skutki uboczne!

Ozon pomoże!

Rozwiązaniem wartym uwagi jest ozon. Odgrywa on kluczową rolę w zapobieganiu i zatrzymaniu postępu tej choroby. Poprzez swoje wielokierunkowe działanie, ozonoterapia znacząco poprawia ukrwienie tkanek i narządów. Komórki światłoczułe oka – komórki siatkówki, odpowiedzialne za widzenie, będą lepiej dotlenione i będą miały dostarczone niezbędne do życia składniki odżywcze. Następnym bardzo istotnym mechanizmem, dzięki któremu zapobiegniemy utracie wzroku, jest zmobilizowanie organizmu do wymiatania wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają komórki plamki żółtej.

Ozonoterapia przeprowadzona w doświadczonym ośrodku przez wykwalifikowany personel nie wykazuje działań niepożądanych! Co więcej, wspomoże, poza okiem, cały organizm w walce z wieloma innymi dolegliwościami…

Szymon Grzywacz
autor: lek. med. Szymon Grzywacz

OZON URATUJE TWÓJ WZROK!

Zapraszamy do kontaktu, oraz na zabiegi!

© 2014-2015 Instytut Ozonoterapii Salus | Polityka prywatności